DORADZTWO ZAWODOWE

W roku szkolnym 2023/2024 zajęcia z doradztwa zawodowego prowadzi P. Piotr Młotkowski.

Co to jest doradztwo zawodowe?

Doradztwo zawodowe to proces, który pomaga osobom w identyfikacji ich umiejętności, kompetencji, zainteresowań oraz wartości, a także w zrozumieniu, jak te czynniki wpływają na ich decyzje dotyczące kariery. Doradca zawodowy pomaga jednostkom w określaniu ich celów zawodowych i planowaniu ścieżki kariery. Głównym celem doradztwa zawodowego jest wsparcie osób w podejmowaniu świadomych decyzji związanych z ich życiem zawodowym.

Cele szkolnego doradztwa zawodowego:

1. Zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy i wymaganiami w poszczególnych zawodach.

2. Rozpoznanie przez uczniów własnych uzdolnień, zainteresowań, cech osobowości i predyspozycji zawodowych.

3. Rozwijanie umiejętności społecznych młodzieży.

4. Zapoznanie uczniów z systemem szkolnictwa w Polsce.

5. Rozwinięcie u uczniów kompetencji związanych z postawą przedsiębiorczą oraz innych kompetencji decydujących o sukcesie na rynku pracy.

6. Wdrożenie uczniów do kształcenia ustawicznego.

7. Zapoznanie uczniów z lokalnym rynkiem pracy, zawodami deficytowymi i nadwyżkowymi.

8. Wyposażenie uczniów w umiejętność pisania dokumentów aplikacyjnych.

9. Wsparcie rodziców w roli doradców zawodowych własnych dzieci.

Podstawy prawne realizacji doradztwa zawodowego w szkołach

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 12.02.2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 09.08.2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach z późn. zm.
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 28.03.2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 14.02.2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej
• Ustawa Prawo oświatowe z dn. 22.11.2018 r.

Przydatne linki:

Propozycje nowych zawodów w szkolnictwie branżowym na 2023 rok

Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży

Mapa karier

Ośrodek Rozwoju Edukacji

Ranking liceców ogólnokształcących 2024

Ranking techników 2024

Informator o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2023/2024

Nabór do szkół ponadpodstawowych